۱۰ اسفند ۱۳۹۱

هنوز بهار نشده‌

بنیاد رویترز تامسون

مترجم: نسیم گل‎کو

در تونس، مصر و یمن زن‌ها در خط مقدم اعتراض‎هایی بودند که منجر به سرنگونی استبدادهای چند دهه‎ای شد. در لیبی به معترضان کمک کردند تا قذافی را از قدرت برکنار کنند. ولی دو سال بعد از بهار عربی، امیدها برای این‌که انقلاب، برابری جنسیتی به ارمغان بیاره، تبدیل به نگرانی شد. نگرانی از این‌که دولت‌های اسلام‌گرا ممکنه زمینه رو برای نیروهای محافظه‌کاری که مخالف حقوق زن‌ها هستند فراهم کنن. نگرانی از این‌که قوانین اساسی جدید ممکنه حقوق زن‌ها رو تقدیس نکنن یا حتی بدتر، اون‎ها رو به عقب ببرن. و نگرانی از این‌که [حضور] زن‌ها در فرآیندهای سیاسی که در شکل‌دهی کشورهاشون نقش دارن،‌ محدود بشه.

امیره یحیویی (فعال مدنی تونسی):‌«من فکر می‌کنم از یه جهت برای زن‌ها مثبت بوده. که بهشون نشون داده بسیج شدن و مبارزه برای حقوق چه‌قدر مهمه. شاید [این حقوق] برای ۵۰ سال بهمون هدیه شده بود،‌ اما حالا باید خودمون اونا رو [پس] بگیریم.»

تونس مدت‌ها به عنوان [کشوری] پیشرو در حقوق زن‌ها دیده شد. دعوا از جایی شروع شد که [به اعتقاد عده‌ای] در بند ۲۸ پیش‌نویس قانون اساسی نقش زن‌ها به عنوان مکمل نقش مردان در خانواده مطرح شد. این لحن الان از پیش‌نویس حذف شده. به علاوه کمتر از یک سوم اعضای شورای ملی زن هستن و ولی فقط دو زن در کابینه حضور دارند. کابینه مصر هم همین‌قدر نامتوازنِ، دو زن و بیش از سی مرد. و پیش‌نویس قانون اساسی‌اش هم بحث‌بر‌انگیز شده؛ جدیدا هم بندی که ضامن برابری جنسیتی مگر در موارد تعارض با شریعت بود را ازش حذف کردن. بعضی از نماینده‎ها هم طرح ختنه زن‌ها، پایین آوردن سن ازدواج و لغو حق طلاق زن‌ها را به مجلس بردند. در لیبی، تعداد زیادی از زن‌ها بعد از چند دهه در انتخابات شرکت کردند. نتایج جدید نشان می‌ده نسبت مناسبی بین تعداد نماینده‎های زن به مرد در مجلس وجود داره.

الهام سعودی (حقوق‌دان لیبیایی): «من مطمئنم که رئیس جمهور بعدی لیبی زنِ. فقط چند سال تا اون موقع راه داریم.»

یمن در مرحله گذار سختیِ. به زن‌ها قول دادن که در تمام فرآیند نوشتن قانون اساسی جدید و انتخابات ۲۰۱۴ حضور داشته باشن. در کفه دیگه ترازو سوریه است که در دست کم ۱۷۰۰ زن در جنگ داخلیش کشته شدن و تقریبا همون تعداد هم مورد تجاوز قرار گرفتن. این در حالیه که حقوق زن‌ها حتی در دستور کار [مخالفان] هم قرار نداره.

سهیر عطاسی (فعال مخالف دولت سوری):‌ «احتمالا این جمله که یه معترض سوری یه بار گفته انقلاب سوریه رو به درستی توضیح می‌ده: من آدمم، حیوون نیستم. تو سوریه حقوق بشر اساسا وجود نداره.»

بهار عربی؛ یک عقب‌گرد بزرگ یا دریچه‌ای به سوی موقعیت بهتر؟ همان‌طور که شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل می‌گوید:« فقط وقتی زن‌ها به حقوق خود دست پیدا کنند، می‌توان گفت بهار عربی آغاز شده است.»

Copyright Granted by Thomson Reuters Foundation /www.trust.org

نظرات

کپچا
این سوال برای تشخیص این امر است که شما یک شخص بازدیدکننده هستید و از ارسال خودکار ایمیل‌های ناخواسته خودداری شود
Image CAPTCHA
حروفی را که در این تصویر آمده است، وارد کنید