may 5

جیمز بری

پزشک محبوب زنان

James Barry/Miranda Stuart Women in Science, Technology, Engineering, 
and Mathematics ON THE AIR

دکتر داخل کفشش یک لایه سه اینچی می‌گذاشت، همیشه با خودش یک چتر برای سایبان حمل می‌کرد و با یک بز شیرده تمام دنیا را زیر پا گذاشت. دکتر عصبی مزاج بود اما بالاترین مقامی را که یک پزشک می‌توانست در ارتش انگلستان کسب کند، کسب کرد.

کسی هرگز ادعا نکرد که دکتر جیمز بری آدم خوش‌مشربی است. جیمز، پس از فارغ‌التحصیل شدن از دانشگاه ادینبرگ در سال ۱۸۱۲ به ارتش انگلستان پیوست و به مقام بازرس بهداشت در آفریقای جنوبی منصوب شد. جیمز از همان بدو ورودش دردسرساز شد. او مقامات محلی را به دلیل سیستم نامناسب آب‌رسانی به باد انتقاد گرفت و پافشاری کرد که باید آن را اصلاح کنند. جیمز بری هر جا که برای خدمت اعزام می‌شد - از هندوستان گرفته تا جزایر کاراییب و از آفریقا گرفته تا کانادا- برای بهبود وضعیت تغذیه و بهداشت سربازان ارتش تبلیغ و تلاش می‌کرد. او همچنین مشوق رفتار انسانی‌تر با جزامی‌ها، زندانی‌ها و بیماران روانی بود.

دکتر بری هر جا می‌رفت، سگ سیاه خود، سایکی و مستخدم سیاهپوست خود، جان، را با خود می‌برد. مستخدم او جان هر روز صبح شش حوله برای او آماده می‌کرد تا بتواند با قرار دادن آنها در لباس یونیفرمش خود را "پرهیبت" تر کند. مردم بارها او را به همجنس‌گرایی متهم کرده بودند. بری یکی از اولین زایمان‌های موفقیت‌آمیز سزارین را در بریتانیا انجام داد. زنان می‌گفتند که او هنگام به‌ دنیا آوردن نوزاد فوق‌العاده باملاحظه است. وقتی در کرایمیا کار کرد، تنها کسی بود که به فلورانس نایتینگل ایراد می گرفت. او مرد پرطمطراق، خودرای و بی‌ملاحظه‌ای به نظر می‌رسید. اما در عین حال آدم جالبی بود و توانسته بود دوستان صاحب‌ منصب زیادی برای خود دست و پا کند. یکی از طرفداران او می‌گفت: بری پزشک حاذقی است ولی آدم عجیب و غریبی به نظر می‌رسد.

بری در سال ۱۸۶۴ در انگلستان درگذشت. زنی که جنازه او را برای خاکسپاری آماده می‌کرد متوجه شد که این دکتر جیمز قابل، درواقع نه یک مرد بلکه یک زن بوده است. در آن وقت بود که اسم واقعی او، میراندا استوارت، فاش شد. میراندا خود را مرد جا زده بود تا بتواند در سال ۱۸۰۹ وارد دانشکده پزشکی شود. در آن زمان هیچ زنی اجازه نداشت وارد دانشکده پزشکی شود چه رسد به آنکه در ارتش بریتانیا خدمت کند.

میراندا که ۵۶ سال وانمود کرد که مرد است، درواقع، یکی از برجسته ترین پزشکان دوران خود بود.

Women in Sciences, Copyright © Women in Sciences, WAMC Northeast Public Radio

نظرات (5)

این مطلب و سایر مطالب زن‌نگار عالی است.
من معتقدم که زنان در دنیای غرب هنوز هم با این مساله روبرو هستند و با وجود این که شاید در ظاهر لباس مردانه به تن نمی کنند ولی برای رقابت رفتار مردانه را در پیش می گیرند.
و جالب است که هنوز هم زنان مجبورند نقش مردانه به خود بگیرند گو اینکه مجبور نیستند لباس مردانه بپوشند.
ترجمه سلیس و روانی داشت مطلب هم در خور عرضه بود
مطلبتان عالی بود....این اتفاق را تا به حال نمیدانستم....چقدر حیف که ما زنان برای ایفای نقشهای اجتماعی تا این حد تحت فشاریم...
کپچا
این سوال برای تشخیص این امر است که شما یک شخص بازدیدکننده هستید و از ارسال خودکار ایمیل‌های ناخواسته خودداری شود
Image CAPTCHA
حروفی را که در این تصویر آمده است، وارد کنید